Zlecanie badań przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)

Zgodnie z przepisami prawa [1], [2] orzeczenie lekarskie o zdolności do uprawiania danego sportu wydaje się po przeprowadzeniu:

  • wstępnych badań lekarskich dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia, ubiegających się o wydanie tego orzeczenia;
  • okresowych badań lekarskich dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia, uprawiających dany sport oraz zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia;
  • kontrolnych badań lekarskich dzieci i młodzieży do ukończenia 21. roku życia, uprawiających dany sport oraz zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia, którzy podczas uprawiania danego sportu doznali urazów, w tym urazu głowy, zmian przeciążeniowych, utraty przytomności, porażki przez nokaut lub, gdy przebyta inna choroba uniemożliwia uczestniczenie w zajęciach sportowych lub zawodach sportowych.

Skierowanie na badania wstępne wydaje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.
Orzeczenie lekarskie o zdolności do uprawiania danego sportu albo orzeczenie o niezdolności do uprawiania danego sportu wydaje lekarz, który przeprowadził wskazane badania Orzeczenie takie może również wydać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej w odniesieniu do dzieci i młodzieży do ukończenia 19. roku życia. Orzeczenie wydawane jest w tym przypadku na podstawie profilaktycznego badania lekarskiego (bilansu zdrowia) oraz posiadanej dokumentacji medycznej.

W przypadku gdy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej stwierdzi, że:

  • zakres badań koniecznych do przeprowadzenia w celu dokonania prawidłowej oceny stanu zdrowia i zdolności do uprawiania danego sportu wykracza poza zakres profilaktycznego badania lekarskiego (bilansu zdrowia) oraz posiadanej dokumentacji medycznej lub
  • jest to niezbędne w celu dokonania prawidłowej oceny stanu zdrowia i zdolności do uprawiania danego sportu

– wydaje skierowanie do lekarza specjalisty w dziedzinie medycyny sportowej,

a w odniesieniu do niepełnosprawnych również lekarza specjalisty w dziedzinie rehabilitacji medycznej. Skierowanie to jest wystawiane w celu przeprowadzenia badania oraz wydania orzeczenia.

W przypadku odsyłania pacjentów do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej celem:

  • wykonania badań kwalifikujących do zabiegów szpitalnych,
  • wykonania badań kontrolnych pacjentom będącym pod opieką poradni specjalistycznych,
  • wykonania badań kontrolnych pacjentom będącym pod opieką lekarza spoza systemem opieki zdrowotnej,

informujemy, że powyższe sytuacje nie mają umocowania w przepisach prawa. Są zaś niezwykle uciążliwe dla pacjentów i generują dodatkowe wizyty u lekarza poz. Jednym z celów podstawowej opieki zdrowotnej jest zapewnienie opieki zdrowotnej nad pacjentem i jego rodziną oraz koordynacja tej opieki w systemie ochrony zdrowia. W ramach opieki koordynowanej lekarz poz integruje, koordynuje lub kontynuuje działania lecznicze podejmowane w odniesieniu do pacjenta przez innych świadczeniodawców. Są one realizowane w ramach swoich kompetencji zawodowych, zgodnie z aktualną wiedzą medyczną [3].

Jeżeli pacjent trafia do szpitala albo ma mieć udzielone świadczenie w szpitalu, to konsultacje w tym zakresie powinny wypełnić zasadę kompleksowości. Świadczeniodawca zapewnia udzielanie świadczeń w sposób kompleksowy obejmujący wykonanie niezbędnych badań, w tym badań laboratoryjnych i diagnostyki obrazowej oraz procedur medycznych związanych z udzielaniem tych świadczeń [4].

Pacjent nie może być „odsyłany” z powrotem do lekarza poz tylko po to, aby wykonać dodatkowe badania. Nie może być „odsyłany”, aby lekarz poz wystawił pacjentowi zaświadczenie, że może być operowany. W ramach szpitalnej opieki pacjentowi należy zlecić i wykonać wszelkie niezbędne badania w celu ustalenia jego stanu zdrowia. Dotyczy to również kwalifikacji do zabiegu operacyjnego.

Również w przypadku, gdy pacjent jest pod stałą opieką poradni specjalistycznej świadczeniodawcę obowiązuje zapewnienie udzielania świadczeń w sposób kompleksowy. Kompleksowość obejmuje wykonanie niezbędnych badań laboratoryjnych, badań diagnostyki obrazowej i procedur medycznych związanych z udzielaniem tych świadczeń.

Podstawa prawna

[1] Art. 27 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 146, ze zm.)

[2] Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia z dnia 14 kwietnia 2011 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 817)

[3] Art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2527).

[4] § 8 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 1194, ze zm.).

Kontakt: tel. 42 275 41 67, kancelaria@nfz-lodz.pl

Scroll to Top