Pytania i odpowiedzi / FAQ

Najczęściej zadawane pytania i udzielone odpowiedzi:

Kiedy mam prawo do transportu medycznego?

  • O tym czy pacjent kwalifikuje się do uzyskania transportu sanitarnego decyduje lekarz w oparciu o ocenę stanu zdrowia pacjenta.
  • Na pierwszorazową poradę w poradni specjalistycznej w przypadku pacjentów, których stan zdrowia tego wymaga, zlecenie wystawia lekarz POZ.
  • W przypadku kolejnych wizyt w poradni specjalistycznej zlecenie wystawia poradnia specjalistyczna.
  • Ponieważ możliwości firmy transportowej są ograniczone, prosimy o zgłaszanie zlecenia na transport niezwłocznie po jego otrzymaniu od lekarza

Mam termin przyjęcia do szpitala na zabieg operacyjny. Otrzymałem wykaz badań, z którymi mam się zgłosić do szpitala. Otrzymałem ustną informację, że te badania mam wykonać u lekarza poz. Bez tych badań zabieg nie będzie wykonany. Czy lekarz POZ może mnie skierować na te badania?

  • W przypadku zakwalifikowania do leczenia w oddziale szpitalnym, a w szczególności do planowego leczenia operacyjnego, wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych i konsultacji należy do szpitala.
  • Jeśli pacjent zostanie poinformowany, że badania powinien zlecić np. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub musi wykonać je we własnym zakresie, należy zgłosić nieprawidłowość do dyrekcji szpitala, a jeśli to nie będzie wystarczające – do Oddziału Wojewódzkiego NFZ, na terenie którego ma siedzibę szpital.

Czy na wizytę do lekarza można zapisać się telefonicznie?

  • Na poradę w POZ można zarejestrować się na podstawie osobistego zgłoszenia lub za pośrednictwem osoby trzeciej, w tym również telefonicznie.
  • Porada lekarska udzielana jest w gabinecie lekarskim, gdzie możliwe jest badanie fizykalne pacjenta.

Czy mogę otrzymać receptę na kilka miesięcy leczenia?

  • Tak, jeśli stan pacjenta jest stabilny, dobrze toleruje zlecone leki, lekarz może wystawić Ci e-receptę na rok. Wprowadzenie e-recept ma za zadanie ułatwienie pacjentom w całym kraju dostępności do usług medycznych. Pacjent, który się dobrze czuje, może co miesiąc realizować na bieżąco długoterminowa receptę, bez przychodzenia do przychodni. Skorzystają na tym inni pacjenci, którzy wymagają bezpośredniego badania lekarskiego.

Otrzymałem skierowanie do poradni specjalistycznej. Gdzie mogę sprawdzić do której poradni mogę się zgłosić?

  • NFZ na swojej stronie internetowej umieścił formularz ze spisem wszystkich poradni, które maja aktywna umowę na bezpłatne porady specjalistyczne. Poniżej podajemy link do formularza:
    https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/

Czy lekarz może wystawić receptę bez konieczności wizyty pacjenta w gabinecie?

  • Obowiązujące przepisy nie wykluczają możliwości wystawiania recept lekarskich bez osobistego kontaktu z pacjentem, o ile taka potrzeba została zgłoszona i lekarz prowadzący pacjenta nie znajduje przeszkód natury medycznej do skorzystania z takiej formy wystawienia recepty. Za ordynację leków zawsze odpowiada lekarz. Może on kontynuować leczenie farmakologiczne pacjenta zastosowane wcześniej przez lekarza specjalistę w sytuacji, gdy ten przekazał mu pisemnie informację na temat rozpoznania, sposobu leczenia.

Lekarz specjalista u którego leczę się od kilu lat kieruje mnie na badanie np. USG i polecił aby skierowanie wypisał lekarz rodzinny, ale lekarz rodzinny odmawia w/w skierowania.

  • Jeśli pacjent kierowany jest po raz pierwszy do lekarza specjalisty przez lekarza POZ powinien trafić do specjalisty z wynikami wstępnych badań mieszczących się w kompetencji lekarza rodzinnego.
  • Jeśli pacjent znajduje się pod stałą opieką lekarza specjalisty i ów lekarz uznaje za zasadne, w celu potwierdzenia diagnozy czy sprawdzenia procesu leczenia, wykonać badanie diagnostyczne – to wówczas tenże lekarz specjalista wystawia skierowanie na stosowne badanie, bowiem on jest decydentem w sprawie postępowania i leczenia pacjenta do momentu przekazania go z powrotem pod opiekę lekarza rodzinnego.

Czy lekarz rodzinny może skierować ubezpieczonego na badanie: tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny?

  • Lekarz POZ ma możliwość skierowania z puli tzw. badan kosztochłonnych jedynie na gastroskopię i kolonoskopię.
  • W pozostałych przypadkach na badania wysokospecjalistyczne kierują lekarze specjaliści.

Czy lekarz POZ ma dostęp do mojej dokumentacji medycznej ze szpitala, czy z poradni specjalistycznej?

  • Nie. Dlatego prosimy o zgłoszenie się do naszej poradni z dokumentacją medyczną z innych placówek medycznych. Ważne wyniki badań, karty informacyjnej na prośbę lekarza są skanowane i przechowane w dokumentacji elektronicznej. Nasza poradnia już nie przechowuje dokumentacji w formie papierowej.

Jak powinienem przygotować się do pobrania krwi na badania?

  • Pacjent powinien zgłosić się na czczo.
  • Poranne leki, o ile lekarza nie zaleci inaczej, powinny być przyjęte i popite wodą.
  • Pacjent powinien być dobrze nawodniony, co umożliwi pobranie wiarygodnej próbki krwi, więc zalecamy dzień wcześniej przyjęcie 2,5 litra płynów + w dni upalne dodatkowo 1 litr.

Jak przygotować się na wizytę u lekarza POZ?

  • Wskazane jest ubranie umożliwiające szybkie i niekrępujące rozebranie się do badania
  • Pacjenci leczeni na nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę proszeni są o dostarczenie domowych pomiarów odpowiednio wartości ciśnienia tętniczego lub glikemii.
  • Prosimy dostarczyć aktualne wyniki badań, konsultacji, ewentualne karty informacyjne ze szpitali, jeśli takowe Państwo posiadają.
  • Prosimy o sprawdzenie ilości posiadanych leków w domu, jakich leków brakuje? Na jaki okres i jaką ilość leków potrzebują Państwo receptę?

Kiedy można skorzystać z domowej porady lekarskiej?

  • Prawo do lekarskich wizyt domowych w ramach POZ przysługuje pacjentom niepełnosprawnym.
  • Termin porady domowej uzgadniany jest bezpośrednio z lekarzem i realizowany w wolnym od przyjęć w poradni czasie.

Mam wykryte guzki tarczycy, powinienem mieć pilnie wykonaną biopsje. Niestety, nie mogę dostać się do endokrynologa. Mój sąsiad od lat co pół roku chodzi do endokrynologa powtórzyć leki. Jak mogę się szybko dostać do specjalisty?

  • Ograniczona dostępność do specjalistów wynika po części z blokowania porad przez osoby, które nie wymagają leczenia w poradniach specjalistycznych i mogą być leczone w poradni POZ. Tak np. w przypadku niedoczynności tarczycy, coroczna ocena poziomu hormonów i ewentualna korekta z powodzeniem może być prowadzona przez lekarza POZ. W tym czasie specjalista przyjmie chorego, który wymaga pilnej konsultacji i diagnostyki specjalistycznej.

Mam 30 lat, jestem zdrowa i piękna, a lekarz zleca mi leki na cholesterol. Czy muszę brać leki, kiedy czuje się dobrze?

  • Bezwzględnie tak. Podobnie, jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze, także zaburzenia lipidowe, mogą przez wiele lat nie dawać żadnych dolegliwości, przyczyniając się przez lata do rozwoju m.in. nieodwracalnej miażdżycy. Największa korzyść z leczenia odnoszą właśnie młode osoby.

Doznałem urazu/oparzenia, gdzie mam szukać pomocy?

  • Ze świeżym urazem powinniśmy bezzwłocznie zgłosić na SOR – Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdzie otrzymamy kompleksowa poradę lekarską. Opóźnienie w zgłoszeniu się powyżej 1 doby, jak uczy praktyka, skutkować może odmową przyjęcia. Z kolei diagnostyka urazu w POZ przesuwa się o kolejne dni a nawet tygodnie (oczekiwanie na rtg i opis, oczekiwanie do poradni ortopedycznej).

Scroll to Top